TARİHÇEMİZ

Debağ kelimesinin anlamı
Eski Türkçede ‘debbağ’ tabak anlamına gelmektedir. (Tabaklama işlemi ise debagat olarak ifade edilmektedir.) Firmamız üretime başladığı yıllardan itibaren bir şahıs firması olmasına karşın Debağ Kimya olarak anılmış ve bu isim ile tanınmıştır. Böylece firmamız Debağ Kimya markasını benimseyerek tescil ettirmiştir.

1959 – 1980 Kuruluş
Firmamız, 1959 yılında Kasım Hilmi UTKU tarafından kuruldu. Kuruluşundan 1980 yılına kadar çeşitli ihracat ve ithalat ürünleri ile geniş bir yelpazede faaliyet gösterildi.

1980 – 1992 Deri Kimyasalları Sektöründe Uzmanlaşma
1980’li yılların başında firmanın ticari faaliyetleri deri kimyasalları üzerine yoğunlaşmaya başladı. Deri üretimi sektörü gözlemlenerek gereksinimleri tespit edildi.

1992 – 1995 Üretime Geçiş
1992 yılında kurucumuz Kasım Hilmi UTKU’nun oğlu M. Ergun UTKU’nun da firmaya katılmasıyla, imalatında yüksek teknoloji kullanımı gereken enzim içeren deri kimyasallarının üretimi için altyapı çalışmaları tamamlandı ve üretime geçildi.

1995 – 2006 Deri Kimyasalları Üretiminde Uzmanlaşma
1995 yılında İstanbul Deri ve Endüstri Serbest Bölgesi’ne hissedar ve katılımcı olarak yatırım yapıldı ve ticari faaliyetleri alım satım, kiralama ve üretim ruhsatları ile kendi binamızda sürdürülmeye başlandı.

2006 ve Sonrası
2006 yılında kurucumuz Kasım Hilmi UTKU’nun vefatının ardından; Kasım Hilmi Utku’ya ait işyerlerinin işletme hakları, aktif ve pasifi ile oğlu Mehmet Erol Utku’ya intikal etti. Firma, Kasım Hilmi Utku Halefi Mehmet Erol Utku, ismi ile tescil edildi. İntikal sonrasında firmamız yeniden yapılandırılarak bugünkü organizasyon yapısına kavuştu.

Firmamızın Bugünü
Kurucumuz Kasım Hilmi UTKU’nun müşteri ve tedarikçilerini her zaman saygınlıkları, sektörümüze ve ülkemize olan katkılarını göz önüne alarak seçmeye gösterdiği özenin sonucu olarak hem firmamız hem de müşterilerimiz sektörümüzde öncü kuruluşlar olmayı başardılar.

İşletmenin merkezi, İstanbul Deri Organize Sanayi Bölgesi’nde, Tuzla’dadır. Yurtdışı faaliyetlerinin yürütüldüğü serbest bölge şubemiz ise Tuzla Deri ve Endüstri Serbest Bölgesindedir. Üretim ve alım satım faaliyetlerinin yürütüldüğü bu birimlere ilave olarak bir üretim birimi de İzmit, Gebze’de bulunmaktadır. Tüm üretim birimlerimiz hem birbirleri ile ilişkili hem de bağımsız olarak faaliyet gösterebilmektedir. 2007 yılında yaptığımız ilave yatırımlar ile üretim kapasitemiz 5508 ton/yıla çıkarılmıştır.

Firmamızın tüm AR-GE, üretim, pazarlama ve lojistik hizmetleri İstanbul Deri Organize Sanayi Bölgesinde bulunan merkezimiz tarafından koordine edilmektedir. Firmamızın uluslararası ticarete ilişkin üretim, pazarlama ve lojistik ihtiyaçları ise Deri ve Endüstri Serbest Bölgesi’nde; üretim, alım satım ve kiralama ruhsatları ile kendi binasında faaliyet gösteren şubemiz tarafından karşılanmaktadır. İstanbul Deri Organize Sanayi Bölgesindeki merkezimizde bulunan laboratuvarımızda, uzman bir kadro ile yerli ve yabancı deri ve kürk üreticilerine teknik servislik hizmetleri de sunulmaktadır.

Firmamız İstanbul Sanayi Odası’nın ve İstanbul Ticaret Odası’nın kayıtlı üyesidir.