KURUCUMUZ

K-H-Utku-afisKASIM HİLMİ UTKU

Kurucumuz Kasım Hilmi Utku; 1932 yılında Bolu, Gerede’de doğmuştur. İstanbul Haydarpaşa Lisesini bitirdikten sonra Ankara Hukuk Fakültesine devam etmiştir. Askerlik hizmetini yedek subay olarak yaptıktan sonra çalışma hayatına atılmıştır.

1959 yılında İstanbul Kapalıçarşı, Astarcı Han’da kurduğu firması ile başlayan ticaret hayatını, çeşitli ihracat ve ithalat ürünleri ile geniş bir yelpazede sürdürmüştür. 80’li yıllarda deri kimyasalları üzerine yoğunlaşmıştır.

1992 yılında deri kimyasalları üretimi için altyapı yatırımlarını tamamlayarak deri sanayinde kullanılan ve üretiminde ileri teknoloji kullanımını gerektiren enzimatik deri kimyasallarının üretimini başarıyla gerçekleştirmiştir.

Kasım Hilmi Utku; ticarette saygınlığa, dürüstlüğe, sürekliliğe inanan kişiliği ve azmi ile kısa sürede Debağ Kimya’yı sektörünün önde gelen firmaları arasına sokmayı başarmıştır. Müşterilerini ve tedarikçilerini her zaman saygınlıkları ve ülkeye olan katkıları çerçevesinde değerlendirerek seçmiştir.

Bilgi ve görgüye her zaman paradan daha fazla saygı gösteren ve önem veren kurucumuz Kasım Hilmi Utku’nun vefatından sonra, DETEK (Deri Teknologları, Teknisyenleri ve Kimyacıları Derneği) tarafından anısını yaşatmak için Bilimsel Destek Ödülü verilmektedir.